Tydzień Erasmusa

Rozpoczął się Erasmus Week – Tydzień Erasmusa w naszej uczelni.

Prezentacja Koła Naukowego Pielęgniarstwa – nasi studenci na Cyprze, na spotkaniu zorganizowanym przez Międzynarodową Sieć na Rzecz Kształcenia Pracowników Ochrony Zdrowia.

Po raz pierwszy od 15 lat międzynarodowe sympozjum na temat cyberbezpieczeństwa „SimSIC” odbywa się w Polsce, w naszej uczelni. Na zdjęciu: dr Konstantinos Karampidis z Uniwersytetu Śródziemnomorskiego na Krecie.
Program Kronika

Sympozjum SimSIC – w Portugalii i w Polsce

21 i 22 maja na Politechnice w Beja (Portugalia) odbywało się doroczne międzynarodowe sympozjum poświęcone zagadnieniom cyberbezpieczeństwa SimSIC. W tym roku, podobnie jak w 2022, współorganizatorem sympozjum jest nasza uczelnia. Jesteśmy także koordynatorem wspólnego z Politechniką w Beja projektu programu Erasmus+ „ITCyber” (na zdjęciu poniżej logo projektu obok logo Akademii Lipińskiego). Projekt jest poświęcony zagadnieniom bezpieczeństwa w internecie i stanowi kontynuację również wspólnego projektu „Podstawy cyberbezpieczeństwa”.

Co więcej, po raz pierwszy SimSIC pojawi się także w Polsce! Sympozjum będzie kontynuowane w naszej uczelni 29 maja i będzie częścią naszego Tygodnia Erasmusa (patrz informacje poniżej). Głównym tematem polskiej części sympozjum będzie niezwykle dziś aktualny temat dezinformacji.

Pracownicy i studenci portugalskiej uczelni przygotowali ponadto atrakcyjny punkt programu naszego Tygodnia Erasmusa. 27 maja o godzinie 10:00 sala 724 zamieni się dzięki nim na cztery godziny w „Dom Zbrodni”. Zdradzimy, że chodzi o cyberzbrodnię, a szczegóły będzie można poznać 27 maja.

Na zdjęciu: jedno z kilku stanowisk Domu Zbrodni (House of Crime) w 2022 roku w Portugalii:

Studenci pielęgniarstwa na Cyprze

6 i 7 maja 2025 w Larnace odbyło się spotkanie osób zajmujących się edukacją pracowników ochrony zdrowia zorganizowane przez International Network for Health Workforce Education. Wzięła w nim udział grupa studentów i pracowników naszej uczelni.

Prezentowali nasze osiągnięcia w tworzeniu kursu kształcącego umiejętności rozwiązywania konfliktów pomiędzy personelem medycznym a pacjentami. Kurs ma być gotowy w listopadzie. Oparty jest o symulacje sytuacji konfliktowych podczas których studentki i studenci odgrywają role stron konfliktu, improwizując w oparciu o opisy ról otrzymywane przed ćwiczeniem.

Ćwiczenia takie, które odbyły się w marcu na terenie naszego Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, zostały nagrane i będą częścią wersji online kursu.

Kurs powstaje w polskiej, angielskiej, czeskiej, greckiej i niemieckiej wersji językowej.

Oto przykład:

Poczynając od nowego roku akademickiego kurs rozwiązywania konfliktów na linii medyk – pacjent (od dyskusji po atak fizyczny) będzie obowiązkowym przedmiotem nauczania na kierunku pielęgniarstwo. Takie rozwiązanie mocno poparły przedstawicielki Krajowej Rady Akredytacji Szkół Pielęgniarek i Położnych, które 5 maja odwiedziły naszą uczelnię. Prawdopodobnie Akademia Lipińskiego będzie pierwszą uczelnią w Polsce, która wprowadzi do programu studiów tak kompleksowy przedmiot służący poprawie bezpieczeństwa absolwentów pielęgniarstwa w miejscu ich pracy.

RELACJA STUDENTÓW I GALERIA ZDJĘĆ

70 zagranicznych gości na naszym Erasmus Week

Zakończyliśmy zapisy zagranicznych gości na naszym Tygodniu Erasmusa. Łącznie przyjazd do Kielc zapowiedziało 70 pracowników naukowo-dydaktycznych i studentów z: Bułgarii, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Uzbekistanu.

Erasmus Week rozpocznie się 26 maja.

Na zdjęciu: nasi studenci na Tygodniu Erasmusa w Beja (Portugalia)
Koordynator Erasmus+