Jeden z najwybitniejszych europejskich specjalistów w dziedzinie cyberprzestępczości z wykładami w WSEPiNM

W naszej uczelni gościł jeden z najwybitniejszych europejskich specjalistów w dziedzinie cyberprzestępczości, prof. Rui Silva z Politechniki w Beja, w Portugalii.
prof. Rui Silva
Prof. Silva jest ekspertem Prokuratorii Generalnej Portugalii, współpracuje z portugalską policją i z Interpolem. Specjalizuje się w zdobywaniu dowodów przestępczej działalności znajdujących się na komputerach i innych nośnikach danych oraz w Internecie. Na politechnice w Beja kieruje studiami na kierunku nazwanym przez portugalską prasę „szkołą hakerów”, gdzie można zdobyć magisterium…w zakresie łamania zabezpieczeń w sieci i komputerach – oczywiście nie w celach przestępczych, ale dla przeciwdziałania przestępstwom, zwłaszcza poprzez wykrywanie słabości różnych zabezpieczeń, pozwalających na ataki cyberprzestępców. W tym roku największy portugalski dziennik uznał „szkołę hakerów” za jeden najciekawszych i najbardziej wartościowych kierunków studiów w całym kraju.
prof. Rui Silva w WSEPiNM
Profesor Silva specjalnie dla naszych studentów nagrał wykład, w którym dał przykłady sposobów zdobywania poufnych informacji na temat ludzi i instytucji oraz przygotowywania ataków hakerskich. Część prezentacji poświęcił darknetowi – ukrytej części Internetu, gdzie wtajemniczeni mogą kupić broń, narkotyki czy zamówić płatnego mordercę. Jest także mowa o bitcoinach i innych kryptowalutach. Godzinny wykład można obejrzeć na stronach naszej platformy e-learningowej: https://e.wseip.edu.pl (kurs „Cyberbezpieczeństwo”) Profesor Silva stoi na czele portugalskiego zespołu, który współrealizować będzie przygotowany i koordynowany przez mgr. Przemysława Szczepańczyka z naszej uczelni unijny projekt „Cybersecurity fundamentals”. Jego celem jest przygotowanie najnowocześniejszych materiałów dydaktycznych na temat cyberbezpieczeństwa dla studentów naszej i kilku innych europejskich uczelni. To pierwszy z kilku planowanych projektówo tej tematyce. Prof. Rui Silva obiecał systematyczne wizyty na naszej uczelni z wykładami na ten niezwykle aktualny i interesujący temat. Więcej o naszym projekcie „Cybersecurity” przeczytasz TUTAJ.
Koordynator Erasmus+ Skip to content